LNY2G152MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNY2G152MSEFBB
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.071" (78.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.34 A @ 10 kHz