LNY2G272MSEGBB
Nichicon
Product No:
LNY2G272MSEGBB
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.24 A @ 10 kHz