LNY2W103MSEJBN
Nichicon
Product No:
LNY2W103MSEJBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.220" (158.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.06 A @ 10 kHz