LNY2W182MSEGBB
Nichicon
Product No:
LNY2W182MSEGBB
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.071" (78.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.46 A @ 10 kHz