LP2950CDT-3.3RKG
onsemi
Product No:
LP2950CDT-3.3RKG
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number LP2950
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA
Current - Supply (Max) 12 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V