LP2980IM5-2.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP2980IM5-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Batch:
Datasheet:
Description:
LP2980 -MICROPOWER 50 MA ULTRA L
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 63dB (1kHz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 50mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 50mA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V