LP2985IM5-2.9/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP2985IM5-2.9/NOPB
Package:
SOT-23-5
Description:
LP2985 150MA LOW-NOISE LOW-DROPO
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 45dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V