LP2986AIM-3.3-TI
Texas Instruments
Product No:
LP2986AIM-3.3-TI
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (1kHz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Supply (Max) 3.7 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V