LP2986AIMM-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP2986AIMM-3.3/NOPB
Package:
8-VSSOP
Description:
LP2986 MICROPOWER, 200 MA ULTRA
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Supply (Max) 3.7 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-VSSOP
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V