LP2989IM-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP2989IM-1.8/NOPB
Package:
8-SOIC
Description:
LP2989LV MICROPOWER 500-MA LOW-N
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 60dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number LP2989
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Supply (Max) 9 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V