LP38512TS-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP38512TS-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A DDPAK
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 73dB (120Hz ~ 1kHz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LP38512
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.40V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 14 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 7.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V