LP3853ES-2.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3853ES-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-5
Batch:
Datasheet:
Description:
LP3853 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V