LP3855EMP-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3855EMP-1.8/NOPB
Package:
SOT-223-5
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A SOT223-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LP3855
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-5
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V