LP3855ET-2.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3855ET-2.5/NOPB
Package:
TO-220-5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LP3855
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V