LP3856ES-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3856ES-3.3/NOPB
Description:
LP3856 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V