LP38691DT-1.8-TI
Texas Instruments
Product No:
LP38691DT-1.8-TI
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-252-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 1.8V
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 500mA
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 100 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-3
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V