LP38691DT-3.3-TI
Texas Instruments
Product No:
LP38691DT-3.3-TI
Package:
TO-252
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 55dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V