LP38692MP-3.3
Texas Instruments
Product No:
LP38692MP-3.3
Package:
SOT-223-5
Description:
LP38692 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 55dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 1A
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A
Current - Supply (Max) 100 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-5
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V