LP3876ESX-2.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3876ESX-2.5/NOPB
Description:
LP3876 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR -
Control Features Enable
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A
Current - Supply (Max) 15 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V