LP38841S-1.5
Texas Instruments
Product No:
LP38841S-1.5
Package:
DDPAK/TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 800MA DDPAK
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 800mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.205V @ 800mA
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 40 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V