LP38843SX-1.2
Texas Instruments
Product No:
LP38843SX-1.2
Package:
DDPAK/TO-263-5
Description:
LP38843 3A FAST-RESPONSE ULTRA L
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 13314
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V