LP3892ES-1.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3892ES-1.5/NOPB
Package:
DDPAK/TO-263-5
Description:
LP3892 1.5A FAST-RESPONSE ULTRA
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 8 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V