LP3964EMP-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3964EMP-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-223-5
Batch:
Datasheet:
Description:
LP3964 800MA FAST ULTRA LOW DROP
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 800mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA
Current - Supply (Max) 15 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-5
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V