LP3965EMP-3.3
Texas Instruments
Product No:
LP3965EMP-3.3
Package:
SOT-223-5
Description:
LP3965 1.5A FAST ULTRA LOW DROPO
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5060
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 122
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 15 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-5
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V