LP3965ES-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3965ES-1.8/NOPB
Package:
DDPAK/TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 15 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V