LP3985IM5-2.5
Texas Instruments
Product No:
LP3985IM5-2.5
Package:
SOT-23-5
Description:
LP3985 MICROPOWER, 150MA LOW-NOI
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Supply (Max) 250 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V