LPC1763FBD100K
NXP USA Inc.
Product No:
LPC1763FBD100K
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
100-LQFP (14x14)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 100MHz
Series LPC17xx
Package Tray
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 70
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number LPC1763
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V