Home / Microcontrollers / LPC1764FBD100,551
LPC1764FBD100,551
NXP USA Inc.
Product No:
LPC1764FBD100,551
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
100-LQFP (14x14)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 100MHz
Series LPC17xx
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 70
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Product Status Discontinued at Digi-Key
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number LPC1764
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V