Home / Microcontrollers / LPC1767FBD100,551
LPC1767FBD100,551
NXP USA Inc.
Product No:
LPC1767FBD100,551
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 100MHz
Series LPC17xx
Package Tray
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Package / Case 100-LQFP
Product Status Discontinued at Digi-Key
Data Converters A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number LPC1767
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V