Home / Microcontrollers / LPC1768FBD100,551
LPC1768FBD100,551
NXP USA Inc.
Product No:
LPC1768FBD100,551
Package:
100-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 100MHz
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Product Status Discontinued at Digi-Key
Data Converters A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number LPC1768
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V