LPC18S10FET180E
NXP USA Inc.
Product No:
LPC18S10FET180E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
180-TFBGA (12x12)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 180MHz
Series LPC18xx
Package Tray
RAM Size 136K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, Microwire, MMC/SD, SPI, SSI, SSP, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 49
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 180-TFBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 4x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number LPC18S10
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 180-TFBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V