LPP-100-13.5
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPP-100-13.5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 13.5V 101W
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Open Frame
Series LPP-100 (100W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 101W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 8.74" L x 2.44" W x 1.32" H (222.0mm x 62.0mm x 33.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 7.5 A
Voltage - Output 1 13.5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number LPP-100
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating)