
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPP-100-7.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 7.5V 101W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
35.5965
35.5965
10
33.50365
335.0365
25
32.45694
811.4235
50
31.40985
1570.4925
100
30.362855
3036.2855
250
29.31586
7328.965
500
23.484
11742
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | LPP-100 (100W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Efficiency | 76% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 101W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 8.74" L x 2.44" W x 1.32" H (222.0mm x 62.0mm x 33.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 13.5 A |
| Voltage - Output 1 | 7.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LPP-100 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |