
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPP-150-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
42.161
42.161
10
39.68435
396.8435
25
38.44384
961.096
50
37.2039
1860.195
100
35.96377
3596.377
250
34.72364
8680.91
500
27.816
13908
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | LPP-150 (150W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Efficiency | 82% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 150W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 8.74" L x 2.95" W x 1.61" H (222.0mm x 75.0mm x 41.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 12.5 A |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LPP-150 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |