
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPP-150-15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
42.0185
42.0185
10
39.5504
395.504
25
38.31464
957.866
50
37.07869
1853.9345
100
35.84274
3584.274
250
34.606828
8651.707
500
27.722425
13861.2125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | LPP-150 (150W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 150W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 8.74" L x 2.95" W x 1.61" H (222.0mm x 75.0mm x 41.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 10 A |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LPP-150 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |