LPP-150-27
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPP-150-27
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 151W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Open Frame
Series LPP-150 (150W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 151W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 8.74" L x 2.95" W x 1.61" H (222.0mm x 75.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 5.6 A
Voltage - Output 1 27V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number LPP-150
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)