
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPS-100-27
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 103W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
35.0835
35.0835
10
33.0163
330.163
25
31.98422
799.6055
50
30.95252
1547.626
100
29.92063
2992.063
250
28.88893
7222.2325
500
23.142
11571
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Open Frame |
| Series | LPS-100 (100W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 103W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 248 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 8.74" L x 2.44" W x 1.26" H (222.0mm x 62.0mm x 32.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 3.8 A |
| Voltage - Output 1 | 27V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LPS-100 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |