
Murata Electronics
Product No:
LQM2HPN1R0MJHL
Manufacturer:
Package:
1008 (2520 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 2.3A 63 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.2223
2.223
25
0.19494
4.8735
50
0.16701
8.3505
100
0.153045
15.3045
250
0.139156
34.789
500
0.130796
65.398
1000
0.100187
100.187
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Multilayer |
| Series | LQM2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Base Product Number | LQM2HPN |
| DC Resistance (DCR) | 63mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.3 A |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 2.1A |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |