LQR2G123MSEJBB
Nichicon
Product No:
LQR2G123MSEJBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LQR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 37.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 52.64 A @ 10 kHz