LQR2G681MSECBN
Nichicon
Product No:
LQR2G681MSECBN
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.48 A @ 10 kHz