LQR2V103MSEHBN
Nichicon
Product No:
LQR2V103MSEHBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LQR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 31.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 43.54 A @ 10 kHz