LQR2V123MSEHBB
Nichicon
Product No:
LQR2V123MSEHBB
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 35.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 49.98 A @ 10 kHz