LQR2W822MSEJBB
Nichicon
Product No:
LQR2W822MSEJBB
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 26.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36.54 A @ 10 kHz