LQS2G101MELZ25
Nichicon
Product No:
LQS2G101MELZ25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LQS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 972.4 mA @ 50 kHz