LQS2W151MELB25
Nichicon
Product No:
LQS2W151MELB25
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Payment:
In Stock : 41
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 790 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1297 A @ 50 kHz