
Nichicon
Product No:
LQS2W181MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6215
6.6215
10
5.95935
59.5935
50
5.16496
258.248
100
4.502715
450.2715
500
3.708116
1854.058
1000
3.443256
3443.256
2500
3.377041
8442.6025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LQS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 870 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2441 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |