LQSW6271MELB30
Nichicon
Product No:
LQSW6271MELB30
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7875 A @ 50 kHz