
Murata Electronics
Product No:
LQW15DN150M00D
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
FIXED IND 15UH 100MA 6.555OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.7271
17.271
25
1.58308
39.577
50
1.3528
67.64
100
1.20897
120.897
250
1.03626
259.065
500
0.97869
489.345
1000
0.892335
892.335
2500
0.86355
2158.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | LQW15 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 15 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.043" L x 0.026" W (1.10mm x 0.65mm) |
| Base Product Number | LQW15DN |
| DC Resistance (DCR) | 6.555Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 100 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Frequency - Self Resonant | 20MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 100mA |
| Inductance Frequency - Test | 10 MHz |