
Murata Electronics
Product No:
LQW18AN6N2G8ZD
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
FIXED IND 6.2NH 1900MA INFOTMT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.266
0.266
10
0.24035
2.4035
25
0.21014
5.2535
50
0.18012
9.006
100
0.165205
16.5205
250
0.150176
37.544
500
0.141151
70.5755
1000
0.10812
108.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | 40 @ 250MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 6.2 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.039" W (1.65mm x 0.99mm) |
| DC Resistance (DCR) | 40mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 1.9 A |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Frequency - Self Resonant | 6.65GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |