
Murata Electronics
Product No:
LQW18ANR16G00D
Manufacturer:
Package:
0603 (1608 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 160NH 150MA 2.1OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
10
0.14725
1.4725
25
0.13034
3.2585
50
0.11096
5.548
100
0.09785
9.785
250
0.089718
22.4295
500
0.081548
40.774
1000
0.068504
68.504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 32 @ 150MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 160 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | LQW18AN |
| DC Resistance (DCR) | 2.1Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 150 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 1.35GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |